fot. Wojciech Łaczyńśki

Nowe sanktuarium maryjne: Jasnogórskiej Matki Życia

Ekspiacja za grzechy przeciwko życiu oraz propagowanie duchowej adopcji to główne zadania nowego, warszawskiego sanktuarium – Jasnogórskiej Matki Życia. Powstało ono w kościele Świętego Ducha.

Nieprzypadkowa była data jego ustanowienia – to Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia. W pięknym, podniosłym i radosnym nabożeństwie udział wziął generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz paulini z całej Polski. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Pierwszy z prawej: o. Arnold Chrapkowski, fot. Wojciech Łaczyński


Stolica Polski i cała warszawska archidiecezja ma więc nowe sanktuarium maryjne. Ustanowienia sanktuarium dokonał kard. Nycz na prośbę generała Zakonu Paulinów. Pełna nazwa sanktuarium brzmi: diecezjalne sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w kościele rektorskim Świętego Ducha w Warszawie.

>>> Jasna Góra uzdrawia. Nie tylko z chorób [Cuda dzieją się po cichu, cz. II]  

Jest kilka powodów, które złożyły się na wybór akurat tego kościoła na sanktuarium. To oczywiście obecni w tym miejscu paulini, którzy łączą kościół przy ul. Długiej w Warszawie i sanktuarium na Jasnej Górze. Kolejny powód? To właśnie przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (od tego czasu w tym jednym tylko ośrodku złożono 19 tys. deklaracji duchowej adopcji). I gdzie powstało ponad 20 wspólnot neokatechumenalnych, których członkowie własnym świadectwem życia rodzinnego pokazują, jak cenne jest każde życie powołane przez Boga). Jest i trzeci powód: z tej świątyni, co roku w sierpniu, wyrusza najstarsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.

fot. Wojciech Łaczyński


To najmłodsze stołeczne sanktuarium będzie miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny czczonej w Jasnogórskiej Ikonie. Oprócz rozwijania duchowości i pobożności maryjnej nowe sanktuarium będzie propagowało Dzieło Duchowej Adopcji oraz będzie miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. Paulini, których każdorazowy przeor będzie kustoszem sanktuarium, będą też służyli penitentom w sakramencie pokuty oraz kierownictwem duchowym.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia metropolita warszawski udzielił pasterskiego błogosławieństwa “wszystkim wiernym, którzy zapatrzeni w przykład Maryi, Matki Życia podejmują modlitwę i apostolskie inicjatywy mające na celu obronę życia poczętego”.

Myśl ustanowienia w kościele Ducha Świętego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia to inicjatywa oddolna wiernych modlących się w tym miejscu w obronie życia. Po uzyskaniu aprobaty przełożonych zakonnych inicjatywa ta została potwierdzona dekretem metropolity warszawskiego, który ustanowił nowe sanktuarium. (przeor warszawskiego konwentu paulinów o. Marek Tomczyk)

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, fot. Maciej Kluczka


W homilii metropolita warszawski podkreślił, że troska o ochronę życia powinna wiązać się z modlitwą w tej intencji oraz z działaniem. – Misja tego miejsca modlitwy, refleksji, troski, a może nieraz i walki o poczęte życie będzie zawsze aktualna, bo hydra ciągle podnosi głowę i w imię różnych ideologii, wolności kobiety, prawo do życia od poczęcia jest nadal podważane – mówił kardynał. I dodał: – Chcemy, żeby do tego sanktuarium przychodziły matki, żeby głęboką refleksje przeżywali ojcowie, którzy tak jak św. Józef mają święty obowiązek stać przy żonie, pod której sercem poczęło się życie i wspierać ją, zwłaszcza kiedy przychodzą różne trudności i pokusy. Chcemy, żeby przychodzili lekarze, którzy w imię lekarskich zasad, są naturalnymi obrońcami życia poczętego; żeby tu przychodzili politycy i robili to co do nich należy w kwestii ochrony życia poczętego, nie używając pokrętnych tłumaczeń.

Misja tego miejsca modlitwy, refleksji, troski, a może nieraz i walki o poczęte życie będzie zawsze aktualna. (kard. Nycz)

Świątynia oo. paulinów na Nowym Mieście uzyskując rangę sanktuarium będzie miejscem codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz celebracji codziennych liturgii, czuwań modlitewnych i nabożeństw ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przed obchodami uroczystości i świąt maryjnych w sanktuarium sprawowane będą Msze święte i nabożeństwa ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu dzieci poczętych a nienarodzonych. Natomiast codziennie, na zakończenie Mszy świętych odmawiany będzie Apel Jasnogórski.

fot. Wojciech Łaczyński


Ponieważ z kościoła Świętego Ducha co roku w sierpniu wyrusza najstarsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę ważnym rysem nowego sanktuarium będzie krzewienie ruchu pielgrzymkowego. Księża odprawiający Msze święte w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie będą mogli korzystać – w drodze przywileju – z formularza o Najświętszej Maryi Pannie, z uwzględnieniem specyfiki jasnogórskiej.

Szczególnie uroczyście będą obchodzone w sanktuarium uroczystości maryjne: 1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki, 25 marca – Zwiastowanie Pańskie, 3 maja – Matki Bożej Królowej Polski, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 26 sierpnia – Matki Bożej Częstochowskiej i 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto święta maryjne: 2 lutego – Ofiarowanie Pańskie, 8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 31 maja – Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Odwiedzając sanktuarium w te dni będzie można uzyskać odpust.

fot. Wojciech Łaczyński


Natomiast główną uroczystością odpustową kościoła będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ponadto, odpust będą mogli też uzyskać uczestnicy pielgrzymek zorganizowanych grupowo, oraz raz w roku, każdy wierny w dniu przez siebie wybranym. Ponieważ duszpasterzami sanktuarium są paulini – również w uroczystość patrona ich zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika czyli niedzielę po 15 stycznia, będzie możliwość uzyskania odpustu. Również wierni “ilekroć uczestniczą w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej” mogą uzyskać taki odpust.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze