Post eucharystyczny, czyli zatęsknić za Bogiem
Post eucharystyczny jest sposobem na przygotowanie się na przyjęcie Eucharystii. Najczęściej skupiamy się na „technicznych” aspektach – jak długo powinien trwać, kogo obowiązuje. Ale post ma sens zwłaszcza wtedy, kiedy znamy jego znaczenie duchowe, znaczenie dla relacji z Bogiem.
W XVI wieku Sobór Trydencki zadekretował, że ci, którzy pragną przyjąć Komunię świętą, mają wstrzymać się od jedzenia i picia od północy aż do przyjęcia sakramentu. Dlatego w tamtym czasie msze święte odprawiano przeważnie rano. Zasada ta dotyczyła wszystkich, bez wyjątku. Proces rozluźniania dyscypliny postnej rozpoczął się dopiero w 1953 roku.
Obowiązujące prawo kanoniczne stanowi, że „przynajmniej na godzinę przed Komunią świętą należy powstrzymać się od wszelkiego pokarmu i napoju (z wyjątkiem wody i leków)”. Post nie jest obowiązkowy dla osób starszych lub chorych. Kapłani, którzy odprawiają drugą lub trzecią mszę świętą w tym samym dniu (ale nie przed pierwszą mszą świętą), są również zwolnieni z postu za obrzęd eucharystyczny.
>>> Post eucharystyczny – jak liczyć? Kogo obowiązuje? Czy brak postu to grzech?
Modlitwa postem
Tak jak ciało potrzebuje pokarmu i odczuwa jego brak, kiedy pościmy, tak nasze serca powinny odczuwać głód Jezusa, który sam siebie nazywa Chlebem Życia i Wodą Życia, który jest obecny w każdej Eucharystii pod postaciami Chleba i Wina. Można więc powiedzieć, że sam post jest już modlitwą – jeśli mamy świadomość tego, że tak jak nasze ciało tęskni za jedzeniem i piciem, tak dusza tęskni za Eucharystią. Co więcej, cały człowiek, z duszą i ciałem, potrzebuje Eucharystii, potrzebuje żywego Boga, dlatego ciało i dusza modlą się tą tęsknotą za Eucharystią.
>>> „Ile trwa post eucharystyczny?” – pytanie za pół miliona złotych w „Milionerach”
Oddanie Bogu
Miłość naturalnie sprawia, że wiele, a nawet wszystko, chcemy oddać tej drugiej osobie. Post eucharystyczny to także takie dobrowolne zrezygnowanie dla Boga z cząstki siebie, z jakiejś przyjemności. Przypomina nam o tym, że bez Boga, bez Eucharystii jesteśmy głodni sensu, prawdy, miłości – w tym najgłębszym wymiarze. Przypomina także o tym, że oddając Bogu swoje życie możemy być nasyceni Jego życiem.
Czy post eucharystyczny trwa także po Komunii świętej?
Katechizm stwierdza jedynie, że eucharystyczna obecność Chrystusa będzie trwała tak długo, jak długo będzie trwała forma eucharystyczna (KKK 1377).W tym czasie nasze serca stają się prawdziwym tabernakulum, w którym mieszka Bóg. Dlatego musimy Go adorować w głębokiej pokorze duszy i serca.
Nie chodzi też o tzw. formalizm, czyli dokładny czas, w którym sakrament rozpuszcza się w moich ustach. Chodzi o to, aby uświadomić sobie, że sam Bóg jest obecny we mnie, przenika moje życie, moje spotkania z ludźmi, moją pracę, wszystko. Przenika i przemienia je na bardziej ewangeliczne.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |