CK Zamek, fot. Flickr

Poznań: arcydzieła grafiki francuskiej na wystawie w CK Zamek

Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie zostaną zaprezentowane w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Na ekspozycji znajdą się prace takich artystów, jak Pierre Bonnard, Lucien Pissarro, Auguste Renoir czy Alfons Mucha.

Wystawa zostanie otwarta na początku września, gościć będzie w Poznaniu przez trzy miesiące.

„Pokażemy ponad 100 prac graficznych wykonanych przez najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku, takich jak: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Lucien Pissarro, Henri Riviere, Auguste Renoir czy długo z Francją związanych, jak Georges de Feure i Alfons Mucha” – poinformowała rzeczniczka CK Zamek Anna Szamotuła.

Jak dodała, zbiór arcydzieł grafiki francuskiej, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, pozwoli prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której dotąd obowiązywał prymat czerni i bieli. Taki jest też pełny tytuł wystawy: „Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”.

fot. Wikipedia commons

„Koniec wieku XIX we Francji przyniósł gwałtowny rozwój tej gałęzi sztuki, która często służebna wobec reporterskiego obowiązku czy reklamowego apetytu, zyskała nowy wymiar i charakter. Nastąpił przełom – nie tylko kalendarzowy – który przyniósł sławę malarzom-grafikom i nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki” – poinformowała.

Kolekcję dzieł prezentowanych w Zamku uzupełnią m.in. plakaty z dawnych zbiorów krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, na który złożą się specjalnie przygotowane lekcje, spotkania, wykłady i warsztaty.

>>> „Św. Augustyn w celi” – obraz przypisywany Witowi Stwoszowi – po raz pierwszy można go zobacz …

„Program zbudowany jest wokół zagadnienia koloru, jego istoty, natury, właściwości, struktury, historii, zastosowań. W trakcie wydarzeń będziemy się skupiać zarówno na kolorze w kontekście grafik, jak i kolorów, które można dostrzec w Zamku. Podczas wykładów słuchacze dowiedzą się więcej o kolorze jako zjawisku występującym w przyrodzie, zgłębią tajniki pigmentów i ich wykorzystania w grafice przemysłowej” – poinformowała rzeczniczka.

Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Szamotuła podkreśliła, że specjalnie nagrana ścieżka dźwiękowa przeprowadzi zwiedzających przez barwny świat arcydzieł grafiki francuskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze