fot. cathopic

Prymas: cierpliwie i z pokorą szukajmy zagubionych, rozgoryczonych, zawiedzionych

O cierpliwe i pełne pokornej miłości wychodzenie do tych, dla których prawda o Chrystusowym Kościele jest dziś trudna czy wręcz niemożliwa do przyjęcia, do wszystkich zagubionych, rozgoryczonych i zawiedzionych prosił w Wielki Czwartek w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, która jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego.

To właśnie Eucharystia – mówił w homilii – miłość zdolna służyć drugim, przyjaźń z Jezusem są filarami Chrystusowego Kościoła, fundamentami, na których każdy ochrzczony ma budować swoje życie wiary i swoją obecność w Kościele.

„Zastanówmy się przez chwilę, czy rzeczywiście tego pragniemy?” – pytał prymas. „Czy tego właśnie w Kościele szukamy? Czy rozumiemy, że tylko tak, tylko w ten sposób, wszyscy razem wzrastamy? Czy tak właśnie idziemy za Jezusem razem? Idziemy za Nim jako Kościół, jako Chrystusowa Wspólnota? Myślę, że właśnie dziś, w Wielki Czwartek, po raz kolejny sam Jezus o to się wobec nas upomina” – mówił abp Polak.

>>> Specjaliści od miłości i służby [WIELKI CZWARTEK] 

fot. cathopic

Wskazał także, że wielkoczwartkowy obrzęd umycia nóg jest przykładem i zachętą Jezusa do takiej właśnie służebnej miłości wyrażonej nie w pięknych słowach, ale w konkretnych czynach, gdy trzeba dać świadectwo, stanąć przy drugim nawet za cenę upokorzenia i własnej straty.

Chciałbym dziś jako wasz biskup, przez ten liturgiczny gest umycia nóg dotrzeć do waszych serc, kochani Siostry i Bracia!” – mówił abp Polak. „Niech umycie nóg stanie się wezwaniem dla nas wszystkich do pokornej miłości wobec tych sióstr i braci, dla których prawda o Chrystusowym Kościele stała się dziś, i to z różnych powodów, trudna, czy wręcz niemożliwa do zrozumienia i przyjęcia” – prosił prymas.

„Niech stanie się znakiem miłości i troski, znakiem oczekiwania i cierpliwego wypatrywania i szukania wszystkich osób zagubionych, rozgoryczonych czy nami zawiedzionych”. „Niech będzie wyrazem naszej pokornej miłości i pełnym bólu wołaniem o przebaczenie wobec wszystkich skrzywdzonych i zranionych w Kościele”. „Niech będzie dla nas wszystkich wezwaniem do powrotu do tego, co istotne, co ważne, co oczyszcza z tego, co nas zatruwa, co między nami sieje zwątpienie i wznieca wzajemną nieufność” – apelował Prymas Polski.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Mszę św. Wieczerzy Pańskiej koncelebrowali kanonicy Kapituły Prymasowskiej i kapłani związani z parafią katedralną. Po komunii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”, czyli ołtarza wystawienia, który symbolizuje uwięzienie Jezusa. Znakiem tego jest także ogołocony ołtarz, z którego zdjęto obrus i świece.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze