Kaplica Cudownego Obrazu, fot. Maciej Kluczka

Przeor Jasnej Góry: zapraszam do sanktuarium! Przybywajcie bez lęku

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zaprasza pielgrzymów do odwiedzenia sanktuarium. Jednocześnie przypomina, że trzeba przy tym zachować niezbędne zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Wcześniej jednak prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował, aby pątnicy zrezygnowali w tym roku z pielgrzymowania do miasta. W nagraniu opublikowanym na stronach klasztoru o. Pacholski zwrócił się do pielgrzymów akcentując, że „Jasna Góra stanowi od wieków bezpieczne schronienie dla Polaków„. – Także podczas kryzysu związanego z epidemią koronawirusa modliliśmy się nieustannie za naszą ojczyznę i cały świat. Dziękujemy Opatrzności Bożej za to, że sanktuarium pozostało wolne od wirusa – zaznaczył przeor.

o. Samuel Pacholski, fot. jasnagora.com

– Cieszymy się bardzo, że w ostatnich tygodniach życie w Polsce wraca do normy. Także w Częstochowie otwarte są galerie handlowe, restauracje, kawiarnie. Wielu ludzi gromadzi się w autobusach, na przystankach i w innych miejscach, w których zaobserwować możemy prawdziwe tłumy. Bardzo wielu częstochowian uczestniczyło ostatnio w wiecach wyborczych różnych kandydatów – wskazał o. Pacholski. – W naszym sanktuarium z wielką starannością dbamy o bezpieczeństwo pielgrzymów. Dlatego, zachowując wszystkie wskazania służb sanitarnych i troszcząc się o wasze zdrowie, zapraszamy serdecznie na Jasną Górę. Przybywajcie bez lęku do naszej Pani, Królowej. Jeśli zachowamy zasady obowiązujące nas w dobie koronawirusa wierzę, że nadal pozostaniemy bezpieczni – ocenił przeor jasnogórskiego klasztoru. – Bardzo serdecznie zapraszamy i czekamy na was, drodzy pielgrzymi – powtórzył o. Pacholski.

Inne przesłanie prezydenta

Wcześniej, we wtorek wieczorem, na swoim facebookowym profilu prezydent Częstochowy zaapelował do uczestników pielgrzymek na Jasną Górę, aby w tym roku z powodu epidemii powstrzymali się od pielgrzymowania do miasta.

„Szanowni pielgrzymi, każdego roku przybywacie do naszego miasta bardzo licznie i jesteście mile widzianymi gośćmi. Dziś Polskę i cały świat dotknęła pandemia koronawirusa. W czasie wprowadzonego stanu epidemii na obszarze całego kraju powinniśmy zachować ostrożność i rozsądek – podkreślił Matyjaszczyk. – Dla mnie, ale wierzę też, że i dla was, najważniejszą dziś wartością jest zdrowie i życie najbliższych. Dlatego rokrocznie, zapraszając Was do Częstochowy, tym razem proszę: przybywajcie i czujcie się u nas jak u siebie w domu, ale w przyszłym roku” – wezwał.

Przeczytaj też >>> Jasna Góra uzdrawia. Nie tylko z chorób [Cuda dzieją się po cichu, cz. II]

Wcześniejsze ustalenia i wytyczne

W dzisiaj opublikowanej informacji sanktuarium, przypomniano o niedawnym spotkaniu w miejskim sztabie kryzysowym, w którym uczestniczyli m.in. wojewódzki inspektor sanitarny, komendant policji i kustosz Jasnej Góry. – Opracowaliśmy pewien schemat postępowania, w oparciu o który możemy powiedzieć, że pielgrzymi mogą bezpiecznie w tej chwili przybywać na Jasną Górę – powiedział o. Pacholski.

pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymi na Błoniach jasnogórskich, Fot. wikipedia

Biuro prasowe Jasnej Góry nawiązało też do swojego materiału z końca czerwca, w którym jasnogórscy paulini i częstochowska policja przypominają o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych. W materiale przypomniano m.in. o obowiązku zakrywania nosa i ust w razie braku możliwości zachowania dwumetrowych odstępów od innych osób oraz we wnętrzach, w tym w kościołach. Wezwano do częstego mycia rąk i zapewniono o rozstawieniu na Jasnej Górze dystrybutorów płynu odkażającego, a także o bieżącej dezynfekcji konfesjonałów, ławek czy krzeseł. Z kolei w ubiegły piątek miasto przypominało, że w tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego. Oznacza to m.in., że w pielgrzymkach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, wszyscy pielgrzymi muszą mieć zapewniony dostęp do środków higienicznych i punktów sanitarnych. Muszą być też wyposażeni w maseczki, środki do dezynfekcji, często myć i odkażać ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących.

Przypominamy >>> Jasna Góra: od jutra codzienna transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w TVP

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Planowanych jest ok 10x mniej pielgrzymów

Samorząd zastrzegł, że na zabezpieczenie przejścia przez Częstochowę i wejścia na Jasną Górę mogą liczyć tylko zgłoszone grupy piesze. W lipcu zgłoszono nadejście 16 zorganizowanych grup pielgrzymkowych, łącznie z ok. 1,4 tys. osób. W lipcu ubiegłego roku zgłoszono przybycie na Jasną Górę 42 zorganizowanych grup pielgrzymów, liczących łącznie ponad 10 tys. osób.

Zobacz także
Wasze komentarze