fot. EPA/Salas

5 wakacyjnych modlitw dla każdego

5 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wakacje to zazwyczaj wyjątkowy, wyczekiwany przez wiele tygodni czas. Zwłaszcza po ostatnich miesiącach, które wywróciły nasza rzeczywistość do góry nogami. O co warto prosić Boga w czasie letnich urlopów? Oto nasze propozycje. 

Modlitwa o prawdziwy wypoczynek 

Często zdarza się, że po weekendzie jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż przed tymi dwoma dniami i brakuje nam sił na kolejny tydzień. Powtarzamy, że odpoczniemy na emeryturze, jednak dla wielu z nas to odległa perspektywa. Bywa też, że w wakacje nie uda nam się naładować wewnętrznych akumulatorów, choć przecież taki był plan… Dlatego prośba o prawdziwy wypoczynek, rozsądne wybieranie aktywności i dopasowywanie ich do aktualnych potrzeb psychicznych, fizycznych i duchowych człowieka, jest bardzo ważną intencją. 

fot. EPA/SEDAT SUNA

Ostatnio wyhamowaliśmy: przejechaliśmy prawie godzinę rowerami i znaleźliśmy się w lesie. Rozłożyliśmy hamaki, wyjęliśmy książki papierowe, niepapierowe i odetchnęliśmy. Powinniśmy planować wakacje, ustalać kolejne atrakcje, ale są takie dni, że warto odpuścić i powiedzieć sobie »dzisiaj naprawdę mi się nie chce, dzisiaj potrzebuję odpocząć« – piszą Julia i Łukasz na swoim małżeńskim fanpage na Facebooku „Wybieramy miłość”.

Zobacz też >>> Wakacje z Bogiem w czasie pandemii

Prośba o uważność  

W wakacje warto również prosić o uważność i świadome przeżywanie każdego dnia. Zazwyczaj wtedy mamy też więcej wolnego czasu i wreszcie nie myślimy o tym, co trzeba było zrobić na „wczoraj”. Warto wykorzystać ten czas. Szukaniu uważności w życiu patronuje przede wszystkim św. Ignacy Loyola

fot. EPA/MOHAMMED SABER

Umiejętność dobrego i świadomego przeżywania każdej chwili życia jest drogą do szczęścia, do pokoju wewnętrznego i do pełni życia. Tę umiejętność dzisiaj często nazywamy »uważnością«. Choć brzmi nowocześnie, to jest to zdolność, którą człowiek musiał wypracowywać w każdym pokoleniu czytamy o ignacjańskiej drodze uważności na stronie internetowej modlitwawdrodze.pl.  

Zachwycenie się pięknem świata 

Uważność sprzyja docenieniu piękna stworzenia oraz otaczającej nas natury. Każda pora roku jest jedyna w swoim rodzaju. W miesiącach letnich świat mieni się bogactwem kolorów i kształtów. Królestwo zwierząt, pełne kwiatów łąki, zadziwiające gatunki roślin, zapierające dech w piersiach góry, bystre strumyki, ale też rzeki, jeziora, morza i oceany. Owoce i warzywa, które ubogacają nasze potrawy to wszystko prezenty od Stwórcy.     

fot. EPA/Susanna Saez

Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami – tak modlił się św. Franciszek z Asyżu w „Pieśni słonecznej”. Mój kolega kilka lat temu wymyślił hasło: „Świat zachwyca codziennie”, ale jak możemy to zobaczyć?  Kiedyś przeczytałam, że aby docenić piękno świata nie potrzeba Photoshopa, wystarczy wyjść z domu”. Zatem wyjdźmy. 

Przeczytaj też >>> Jak rozproszenia na modlitwie przekuć w sukces? 

Modlitwa o miłość bliźniego 

W wakacje czasami zapominamy, że wypoczynek nie jest urlopem od miłości do bliźniego. Rozważna jazda samochodem, sprzątanie po sobie papierków na górskim szlaku… A może warto przepuścić starszą panią w kolejce do lodziarni albo poświęcić więcej czasu rodzinie czy przyjaciołom? O empatię i gotowość niesienia pomocy innym dobrze jest prosić w codziennej modlitwie, również tej wakacyjnej.  

fot. EPA/BIEL ALINO

>>> Bp Solarczyk: tegoroczne wakacje są szansą dojrzewania i doceniania relacji rodzinnych

Chcę widzieć Cię w życiu mym 

W Ewangelii św. Mateusza Jezus mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Bóg pragnie, abyśmy codziennie z Nim rozmawiali. Te słowa, zwłaszcza po trudnym roku, obfitującym w zaskakujące, często niezrozumiałe doświadczenia, nabierają nowego znaczenia. Jeśli w ostatnim czasie trudno nam było skupić się na relacji z Nim, to wakacje są dobrą okazją do „powrotu”. Jednak na początku pojawia się pytanie: czy naprawdę zależy mi na bliskości z Bogiem? Jeśli niekoniecznie, to dlaczego? A może warto, w ślad za zespołem muzycznym „Fisheclectic”, modlić się o prawdziwą chęć rozwijania relacji z Bogiem. On jest i zawsze na nas czeka.  

 Jeśli chcę tego, czego nie chcesz Ty 

Zatrzymaj mnie i powiedz mi, czego pragniesz 

Jeśli idę tam, gdzie nie idziesz Ty 

Zatrzymaj mnie, nie pozwól dalej iść 

Bo chcę widzieć Cię w życiu mym 

Wywyższonego 

Chcę widzieć Cię w życiu mym 

Chcę widzieć Cię w życiu mym 

Wywyższonego 

Chcę widzieć Cię w życiu mym śpiewa Fisheclectic w piosence „Chcę widzieć Cię”. My również możemy pomodlić się tymi słowami. 

Zobacz także
Wasze komentarze