okno, mężczyzna

fot. unsplash

#ZadanieAdwentowe [1]: zadaj sobie te 3 pytania

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Oczekiwać można jednak na różne sposoby. Aby nie zmarnować tego czasu proponujemy Wam codzienne zadania adwentowe, które sprawią, że nie będzie to czas biernego i nudnego czekania, ale aktywnego duchowego przygotowania.

Warto zadawać sobie pytania. Pozwalają nam one poszukiwać prawdy o nas samych i o naszych relacjach. Zacznij więc tegoroczny Adwent od tych trzech:

1. Czy Bóg jest dla ciebie najważniejszy?
Każdy katolik pewnie od razu odpowie twierdząco i przejdzie dalej. Zatrzymaj się jednak na tym punkcie. Co to oznacza, że Bóg jest na pierwszym miejscu? Czy jesteś w stanie całe swoje życie podporządkować Bożym przykazaniom i czy zawsze to robisz? A może czasem naginasz swoje sumienie do wymogów codzienności? Stawiane Boga na pierwszym miejscu to nie może być tylko piękna deklaracja, ale suma jednostkowych i świadomych decyzji w naszym życiu.

>>> Zatęsknić za Jego przyjściem. Muzyczna propozycja na Adwent

2. Czy jesteś wdzięczny?
To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie. Wdzięczność pomaga nam żyć w poczuciu harmonii z ludźmi. „Nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności” – pisał święty Ambroży, biskup Mediolanu, ojciec i doktor Kościoła. Kiedy szczerze zastanowimy się nad swoim życiem, bez trudu dostrzeżemy, jak wiele osób miało udział w kształtowaniu naszych mniejszych lub większych życiowych sukcesów. Poczucie wdzięczności za otrzymane rady czy wzorce jest zawsze godne podziwu, bo stanowi nieodłączny element miłości bliźniego.

>>> Zaadoptuj księdza na Adwent

3. Ile z siebie dajesz?
„Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka” – to słowa Janusza Korczaka. Może masz czasem pretensje do świata, że poświęca ci za mało uwagi, że niektórzy nie okazują ci takiego szacunku jakiego byś chciał. To nie ma znaczenia! Patrz na siebie – to ty masz zmieniać świat na lepsze. Nie rozliczaj innych z uczynionego dobra – rozliczaj siebie.

Zobacz także
Wasze komentarze