fot. flickr/EpiskopatNews

#RedWeek w Polsce. Wrocław na inaugurację, w sobotę Jasna Góra

Poprzez podświetlenie na czerwono Dworca Głównego PKP we Wrocławiu Polska oficjalnie dołączyła do tegorocznej inicjatywy „Red Week”. Wydarzenie organizuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Solidarność z prześladowanymi potwierdzi w sobotę Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Analizę co dwa lata przygotowuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wynika z niej, że wolność religijna jest naruszana w co trzecim kraju na świecie. „W 61 krajach dochodzi do prześladowań i dyskryminacji. Krwawe prześladowania mamy w 28 krajach, z czego 13 jest w Afryce” – zauważa ks. dr Andrzej Paś, dyrektor regionalnego biura PKWP we Wrocławiu.

Od 2021 roku w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary. W 36 sprawcy rzadko lub nigdy nie byli ścigani przez wymiar sprawiedliwości. Raport pt. „Wolność religijna na świecie” jest dostępny tutaj.

W listopadzie, w ramach solidarności z prześladowanymi, Pomoc Kościołowi w Potrzebie podświetla na czerwono m.in. gmachy instytucji państwowych, miejsca ważne historycznie, a także liczne świątynie na całym świecie. Inicjatywie towarzyszy hasło „Red Week”, a jej kulminacyjnym momentem jest „Czerwona Środa”.

Podświetlony dworzec we Wrocławiu

Polska dołączyła do akcji wczoraj. „Podświetlony został Dworzec Główny PKP we Wrocławiu, gdzie na co dzień mieści się regionalne biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – wyjaśnia ks. dr Andrzej Paś.

Również Parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie wysłała sygnał solidarności z prześladowanymi. Na najbliższą sobotę planowane jest podświetlenie Jasnej Góry.

>>> Papież: dyskryminacja i prześladowania religijne są nieludzkie, to szaleństwo!

Zdjęcie poglądowe fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

Jana Góra na czerwono

„Są symbole w naszym narodzie, które przemawiają najbardziej do serc Polaków. Takim symbolem jest także wieża jasnogórska” – zaznacza o. Michał Bortnik OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Wyjaśnia, że codzienna modlitwa w intencji Kościoła Cierpiącego jest podejmowana w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej od wielu lat. „O godz. 15.30, modląc się w intencji naszej Ojczyzny, pamiętamy również o prześladowanych chrześcijanach” – podkreśla.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, podziękował Jasnej Górze za włączenie się w tegoroczne obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. „W piątek, przed drugą niedzielą listopada, modliliśmy się za cierpiących w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Ta intencja była ponownie podejmowana przed obliczem Matki Bożej w sobotę i niedzielę” – tłumaczy wykładowca UKSW.

Na przestrzeni ostatnich lat do kampanii „Red Week” Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dołączyły: Pałac Westminsterski w Londynie, Koloseum w Rzymie i figura Chrystusa w Rio de Janeiro.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze