Twoje miejsce w Kościele
W Kościele jest miejsce dla każdego, kto szczerze szuka Boga. To przestrzeń dla różnych rodzajów duchowości, a także szpital polowy dla tych, którzy chcą leczyć swoje zranienia. Kościół to mozaika elementów odmiennych, ale jednak tworzących wyjątkową całość.
Kościół nie jest ani mój, ani twój. On należy do Chrystusa. Ale i Ty i ja mamy w nim swoje miejsce. Jesteśmy oczywiście różni, przeżywamy swoją wiarę na wiele sposobów, ale to w żaden sposób nie oznacza, że jesteśmy podzieleni. Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje Kościół jako „Ciało, którego Chrystus jest Głową” (KKK 807).
„Jedność ciała nie eliminuje różnorodności członków. W budowaniu Ciała Chrystusa bierze udział różnorodność członków i funkcji. Jeden jest Duch, który na pożytek Kościoła rozdziela różne swoje dary na miarę swych bogactw i potrzeb posługiwania. Jedność Ciała Mistycznego rodzi i pobudza wśród wiernych miłość” – czytamy w punkcie 791 Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Co to oznacza w praktyce? Że każdy z nas jest ważnym elementem mozaiki, jaką jest Kościół. Elementem wręcz nie do zastąpienia. Swoje miejsce ma w niej osoba świecka, ksiądz, siostra zakonna, biskup, singiel, tradycjonalista, zwykły parafianin czy osoba należąca do wspólnoty neokatechumenalnej. Nawet jeśli z pozoru różni nas wszystko, to należy wierzyć, że z tej różnorodności płynie pożytek. W tym tygodniu na misyjne.pl będziemy chcieli pokazać różnorodność Kościoła i przypomnieć, że każdy może mieć w nim swoje unikalne miejsce. Bez względu na przeszkody, które wydają nam się nie do pokonania.
Nie chodzi tylko o to, że mamy odmienne wrażliwości. Niektórzy z nas napotykają poważne przeszkody, które uniemożliwiają im pełne uczestniczenie w życiu sakramentalnym. Nie oznacza to, że jesteśmy w Kościele ludźmi gorszego sortu. Osoby rozwiedzione, kobiety, które dokonały aborcji, osoby homoseksualne, pary żyjące bez ślubu – wszyscy mogą i powinni szukać swojego miejsca w Kościele. Co więcej, Kościół ma da nich już przygotowane miejsce i zaprasza do tego, byśmy je zajęli. Nasza Wspólnota nie jest miejscem potępienia, tylko przestrzenią spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Papież Franciszek mówi, że to szpital polowy, w którym wzajemnie udzielamy sobie tymczasowej pomocy na drodze do Pana Boga.
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące Twoje miejsce w Kościele