fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan gotowy pomóc w dialogu między Ukrainą a Rosją

Watykański sekretarz stanu Pietro Parolin przekazał w poniedziałek, że Watykan jest gotowy do „ułatwienia dialogu” między Rosją a Ukrainą.

Sekretarz stanu wyraził przekonanie, że pomimo „wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie” „zawsze jest miejsce na negocjacje”. „Po raz kolejny widzimy, że należy się komunikować i wzajemnie słuchać, aby poznać i zrozumieć argumenty innych” – przekazał kard. Parolin dziennikarzom włoskich gazet.

kard. Pietro Parolin. Fot. youtube

„Aspiracje każdego kraju i ich zasadność muszą być przedmiotem wspólnej refleksji w szerszym kontekście, a przede wszystkim należy brać pod uwagę wybory obywateli i zasady prawa międzynarodowego. W historii nie brakuje przykładów, które potwierdzają, że jest to możliwe” – skomentował dyplomata. Parolin podkreślił, że gdyby doszło do rozszerzenia się konfliktu na Ukrainie na resztę Europy, byłaby to „olbrzymia katastrofa”.

Kościół w Niemczech o watykańskiej dyplomacji

Dyrektor wykonawczy „Renovabis” – dzieła solidarności niemieckich katolików z Europą Wschodnią – jest pod wielkim wrażeniem inicjatywy papieża, który osobiście odwiedził ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej, aby wyrazić mu zatroskanie wojną na Ukrainie. „Czegoś takiego nigdy nie było, to był, moim zdaniem, niewiarygodny gest” – powiedział ks. Thomas Schwartz niemieckojęzycznym agencjom prasowym w Rzymie.

Pozytywnie ocenił przy tym dość powściągliwą postawę dyplomacji watykańskiej. „Problem polega na tym, że dziś głośni są ci wszyscy, którzy wcześniej byli cicho. A gdzieś musi być jeszcze kanał, który może działać po cichu i za kulisami, a to dlatego, żeby można było z niego skorzystać wtedy, gdy pojawią się szanse na zawieszenie broni, na uratowanie jak największej liczby istnień ludzkich” – wyjaśnił kapłan. Powiedział też, że w rozmowach z rosyjskimi prawosławnymi wyczuwał ich zdumienie i wstyd. Byli wstrząśnięci reakcją swojego patriarchy Cyryla, który – jak na razie – nie potępił ataku Rosji na Ukrainę, ale poprosił jedynie, by „uczyniono wszystko, co możliwe, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej”.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Renovabis pracuje obecnie nad szybkim wsparciem dla ludności ukraińskiej. Koordynacja działań pomocowych na Ukrainie jest priorytetem – poinformował ks. dyrektor Schwartz. Szczególną uwagę poświęca się ludziom, którzy uciekają i potrzebują opieki. Na przykład wspólnie z Caritas dostarczane są pojazdy terenowe do kuchni mobilnych, aby móc zaopatrywać tych ludzi. W wielu miejscach sytuacja w zakresie zaopatrzenia jest coraz trudniejsza. „Nikt nie mógł przewidzieć, że sytuacja zmieni się tak nagle i dramatycznie. Musimy być przygotowani, że to nie skończy się tak szybko” – stwierdził dyrektor Renovabis. Jednocześnie wyraził nadzieję, że fala solidarności ludzkiej w Europie nie osłabnie. Ponadto stało się jasne, że wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, grożące wojną, należy traktować bardzo poważnie.

Akcja solidarności niemieckich katolików z ludźmi w Europie Środkowej i Wschodniej „Renovabis” jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Powołał je do życia w 1993 roku tamtejszy episkopat z inicjatywy Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Swoją nazwę wywodzi od słów Psalmu: „Emitte spiritum tuum… et renovabis faciem terrae” (Ześlij swego Ducha… i odnowisz oblicze ziemi; Ps 104, 30). Od początku organizacja wspiera swoich partnerów w tej części naszego kontynentu w ich zaangażowaniu na rzecz współmieszkańców. W 29 byłych krajach bloku komunistycznego – w tym również w Polsce – organizacja wsparła finansowo około 25 100 projektów na łączną kwotę ponad 810 milionów euro. Tylko na Ukrainie udzielono dotychczas pomocy materialnej dla 3800 projektów na ogólną sumę 121 mln euro.

fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Pieniądze pochodzą głównie z ofiar niemieckich katolików, a także ze środków rządu federalnego. Połowa pomocy jest przeznaczana na odnowę życia kościelnego, tj. na kształcenie księży i świeckich do pracy w parafiach, na budowę kościołów i domów parafialnych oraz na pracę socjalną i wychowawczą zakonów. Druga połowa projektów ma wspierać działalność społeczną, m.in. kuchnie dla ubogich, pomoc bezdomnym, Caritas, a także dofinansowanie domów dziecka, starców i opiekę nad niepełnosprawnymi. Renovabis popiera też dialog i rozwijanie partnerstwa między parafiami i grupami kościelnymi. Obecnie głównym przedmiotem prac tego dzieła jest zaopatrzenie uchodźców z tzw. drogi bałkańskiej i poprawa sytuacji młodych ludzi w Europie Wschodniej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze