Straż pożarna, fot. Zofia Kędziora

Fot. Zofia Kędziora

Wspomnienie św. Floriana. „Strażacy na wzór Chrystusa ratują ludzkie życie niosąc pomoc ponad podziałami”

Tegoroczna wiosna to dla strażaków duże wyzwanie ze względu na pandemię, oraz warunki atmosferyczne – powiedział Krajowy Duszpasterz Strażaków st. bryg. ks. Jan Krynicki. Z okazji wspomnienia św. Floriana strażacy w całym kraju obchodzą w poniedziałek swoje patronalne święto.

Centralne uroczystości na Mazowszu odbędą się w bazylice katedralnej na Pradze, gdzie znajdują się relikwie św. Floriana. Liturgii będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Na koniec uroczystości przed tablicą upamiętniającą poległych strażaków w świątyni zostaną złożone wieńce. Ze względu na epidemię, w tym roku nie odbędzie się procesja z relikwiami, a w uroczystościach w kościele wezmą udział jedynie przedstawiciele władz państwowych i poszczególnych jednostek. Natomiast zaprzysiężenie absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na pierwszy stopień oficerski zostało przesunięte na inny termin.

>>> Strażak od misji specjalnych [ROZMOWA]

Tomasz Bienias/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Krajowy Kapelan Strażaków ks. Jan Krynicki podkreślił, że strażacy to grupa, która na wzór Chrystusa ratuje ludzkie mienie i życie niosąc pomoc ponad podziałami. – Nie patrzy na żadną przynależność społeczną, religijną czy polityczną – powiedział duchowny.

Zaznaczył, że to szczególne powołania wymaga zarówno od funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, odwagi i hartu ducha. – Jest to szczególnie potrzebne przy działaniach, ponieważ strażacy bardzo często poświęcają i narażają własne zdrowie, a nawet życie, próbując ratować człowieka. Nie patrzą wówczas na własne dobro, ale na dobro drugiego – powiedział ks. Krynicki.

>>> Pomoc ważniejsza niż deklaracje. Polscy strażacy bohaterami w Szwecji

Przyznał, że czas pandemii koronawirusa jest dla strażaków poważnym wyzwaniem. – Jadąc do akcji, do zdarzenia, np. pożaru, wypadku drogowego, czy innych miejscowych zagrożeń, spotykają różnych ludzi. Nie pytają wówczas o badania, nie pytają, w jakim ktoś jest stanie, tylko przystępują do konkretnych akcji, których celem jest ratowanie życia i mienia – zwrócił uwagę kapelan.

Powiedział, że czas tegorocznej wiosny jest dla środowiska strażackiego niezwykle wymagający. – Mamy do czynienia z pożarami traw, jak w przypadku pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Doświadczenie takie pokazują zwykłą ludzką bezmyślność, która powoduje takie, a nie inne skutki – powiedział ks. Krynicki.

Straż pożarna, fot. Zofia Kędziora

Fot. Zofia Kędziora

Pierwsi kapelani trafili do jednostek w 1992 r., po powstaniu Państwowej Straży Pożarnej. Całe duszpasterstwo organizował wówczas, starszy bryg. ks. Jerzy Kołodziejczak. Obecnie jest kilkunastu kapelanów w jednostkach państwowych i 340 kapelanów wolontariuszy. Obok kapłanów Kościoła katolickiego, służą także duszpasterze z Kościoła prawosławnego, oraz ewangelickiego–augsburskiego. Poza posługą sakramentalną duchowni pomagają strażakom zmierzyć się z wyzwaniami, takimi jak śmierć człowieka, czy pomoc w czasie katastrof. – Działania kapelanów, to nie tylko odprawianie mszy św. i udzielanie sakramentów, ale także wsparcie psychologiczne, zwłaszcza w sytuacjach wielkiego zagrożenia – powiedział ks. Krynicki.

>>> Ratują życie w każdych warunkach. Jak to jest należeć do grupy poszukiwawczo-ratowniczej? [ROZMOWA]

Wspomniał, że czasie powodzi w 2001 r. kapelani ofiarnie nieśli pomoc duchową i materialną zarówno strażakom, jak i osobom poszkodowanym. – Przeżycia, które pojawiają się u strażaków na skutek działań ratowniczych są także traumą dla tych, którzy ratują. Poza pomocą psychologa wielu z nich potrzebuje także wsparcia duchowego – zwrócił uwagę Krajowy Kapelan Strażaków.

W Polsce jest ponad 700 tys. strażaków Państwowych i Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej, czyli funkcjonariuszy i druhów ochotników. Patronuje im św. Florian, patron od ognia. Stał się nim w 1436 r. staraniem kard Zbigniewa Oleśnickiego. Św. Florian został wówczas ogłoszony przez kard. jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.

Relikwie św. Floriana 4 maja 2004 r. trafiły do bazyliki św. Floriana na stołecznej Pradze. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze