fot. Maciej Kluczka

Zobacz dokument o św. Faustynie, zobacz film Patryka Vegi i spotkaj Muńka Staszczyka

To już 9. edycja festiwalu „Kino z duszą”. Festiwal filmowy wpisał się już w jesienny kalendarz sceny filmowej w Polsce. 

Festiwal już trwa, ale do soboty można jeszcze wiele zobaczyć i wielu spotkać. To nie „tylko” filmy, ale też spotkania z reżyserami i twórcami. W pierwszym dniu zaprezentowano filmy, o których pisaliśmy już na portalu. To m.in „Miłość i miłosierdzie” oraz  „Tajemnice Ojca Pio”.

fot. Maciej Kluczka

>>> To ona zagra świętą siostrę Faustynę. Byliśmy na planie filmu „Miłość i miłosierdzie”

„Kino z duszą” prezentuje zarówno filmy, które można zobaczyć w kinach, także w multipleksach, ale w programie są też filmy niszowe, opowiadające mniej znane, lokalne, ale równie istotne historie. To m.in. „Zagłada redemptorystów Woli”. Obraz opowiada o rzezi Woli. Niemcy w sierpniu 1944 roku rozstrzelali wszystkich 30 redemptorystów z klasztoru na ul. Karolkowej w Warszawie. Równie bolesną historię (także z okresu II wojny światowej) przedstawia film „Machabeusz z Hajduk – Rzecz o ks. Józefie Czempielu”. Ks. Czempiel to błogosławiony męczennik. Został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym razem z 108 innymi męczennikami. 

fot. unsplash


>>> Mamy już fragment filmu Patryka Vegi o Domu Chłopaków w Broniszewicach [WIDEO]

Festiwal przenosi nas nie tylko do historii, pokazuje też wydarzenia „tu i teraz”. To chociażby film „Wojownicy Maryi”, który przedstawia wspólnotę mężczyzn z bardzo trudną przeszłością. Pochodząc z różnych rodzin, czasem biednych i borykających się z alkoholizmem, poszukując spełnienia w narkotykach, alkoholu czy pornografii w pewnym momencie… spotykają Boga. Naszym Czytelnikom znana jest historia domu, który prowadzą Siostry Dominikanki w Broniszewicach w Wielkopolsce. Dom Chłopaków został stworzony dla dzieci i młodzieży z różnym stopniem niepełnoprawności intelektualnej i fizycznej a to, jak to jest piękne i potrzebne miejsce opowiada znany reżyser Patryk Vega. 

>>> Muniek Staszczyk: najprościej dojść do relacji z Bogiem można w swojej słabości 

Film „Amnezja” ma trzech bohaterów: Kazik, Leroy i Muniek. Działający od lat 80-tych założyciele zespołów KULT i T.Love oraz hip-hopowiec, który w latach 90-tych wprowadził rap na salony sceny muzycznej przedstawiają subiektywną ocenę polskich przemian. Wstęp na wszystkie seanse „Kina z duszą” jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba pobrać wejściówkę. Wszystkie filmy wyświetlane są w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze