Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Apel biskupów: gospodarka musi skończyć z wykorzystywaniem człowieka i środowiska

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego polityka musi zobowiązać przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do przestrzegania praw człowieka oraz do ochrony środowiska. Podkreśliło to ponad stu biskupów z 30 krajów we wspólnym apelu opublikowanym 6 lipca. Zdaniem biskupów kryzys spowodowany koronawirusem stwarza szansę dla zapoczątkowania uczciwej zmiany i utorowanie drogi dla nowego systemu gospodarczego.

>>> Ochrona środowiska? Możemy się uczyć od młodzieży

„Jeśli przedsiębiorcy przyczyniają się do zanieczyszczania ziemi, powietrza i wód gruntowych, jeśli przyczyniają się do łamania praw człowieka, czy pracy dzieci, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”- stwierdził arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego Stephan Burger, stojący na czele kościelnej organizacji pomocy w rozwoju „Misereor”. Hierarcha zaapelował do rządu Niemiec o uchwalenie odpowiednich ustaw w kraju i popieranie inicjatyw międzynarodowych, m.in. na płaszczyźnie Unii Europejskiej. Przypomniał, że ważnym wyrazem europejskiej odpowiedzialności za wspólne dobro świata byłaby na przykład inicjatywa na rzecz społecznego i ekologicznego tworzenia łańcuchów dostaw, które strzegą standardów wytwarzania towarów zgodnie z prawami człowieka.

>>> Katolicka ekologia. Integralnie albo wcale

Hierarchowie Kościoła domagają się, aby kryzys wywołany koronawirusem wykorzystać jako szansę dla solidarnej i ekologicznej przebudowy zasad gospodarki. Należy „skończyć z systemem napędzanym zyskiem i związaną z tym mentalnością marginalizowania”.

>>> Życie wśród szympansów [RECENZJA]

Fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK



Biskupi skrytykowali też, że zbyt wiele przedsiębiorstw i koncernów wykorzystuje ludzi i środowisko. Unikają oni podatków niezbędnych dla finansowania zadań socjalnych, jak sektor zdrowia, czy placówki oświatowe i ponoszą współwinę za łamanie praw człowieka poprzez np. pracę przymusową, czy pracę dzieci. „Jako biskupi poczuwamy się do obowiązku moralnego i duchowego domagając się nowego ładu priorytetów na czas kryzysu oraz po jego ustaniu” – głosi apel biskupów.

>>> Kard. Turkson: Greta Thunberg jest „wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. środowiska”

Jednak prawdziwą zmianę myślenia można, zdaniem biskupów, osiągnąć tylko poprzez jasne przepisy krajowe i międzynarodowe. „Nie uda się tego dokonać za pomocą wytycznych i dowolnych inicjatyw, nie da się skutecznie ochronić ludzi i planety przed degradacją środowiska i łamaniem praw człowieka” – czytamy w apelu. Ponadto wszyscy pracownicy muszą mieć prawo i możliwość składania skarg w przypadkach naruszenia prawa. Biskupi wymienili tu np. kradzież ziemi, zabójstwa obrońców praw człowieka, pracę dzieci i pracę przymusową, przemoc, niszczenie środowiska naturalnego i wyrąb lasów.

Apel wspierany przez Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE), podpisało 110 biskupów z 30 krajów świata.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze