Fot. ks. Witold Lesner

Pielgrzymujemy do Panamy 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rozpoczęliśmy właśnie ostatni etap przygotowania do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży. Z naszej parafii jedzie sześć osób, z diecezji 24, a cała delegacja kubańska liczy ponad 400 młodych ludzi.

W sobotę 29 września do Guisy przyjechała grupka młodzieży z północnej części diecezji, aby rozpocząć przygotowanie katechetyczne do spotkania młodzieży z całego świata z Papieżem w styczniu 2019 r. Było nas piętnaścioro. Druga grupka w tym samym czasie spotkała się w miejscowości Yara na południowym krańcu naszej diecezji. Spotkanie zainaugurowaliśmy Mszą św., prosząc Boga o błogosławieństwo i dobre przeżycie spotkania młodych w Panamie. Później, wspominając ŚDM w Krakowie w 2016 r. (z naszej parafii brało w nich udział 7 osób), „łapiąc klimat” oglądaliśmy zdjęcia i dzieliliśmy się tym, co zapadło nam w pamięci i sercach z tamtych dni. Następnie był czas na katechezę, którą przygotowała jedna z uczestniczek w oparciu o materiały dostępne na oficjalnej stronie internetowej ŚDM, a na koniec rozmawialiśmy o sprawach organizacyjnych. 

Spotykać się będziemy w cyklu dwutygodniowym, dzieląc czas między modlitwę, formację i budowanie wzajemnych więzi. Z widzenia znamy się wszyscy, ale, chociaż było widać, że nadajemy na tych samych falach, to za mało, aby tworzyć wspólnotę. Świetnie, że w naszej grupce znalazły się osoby, które już są zaangażowane w różne dzieła diecezjalne i parafialne. To pozwoli nam, taką mam nadzieję, budować coś więcej, a szczególnie pogłębiać osobistą relację z Jezusem i między sobą. Wyjazd do Panamy to nie nagroda za dobre sprawowanie, ale przede wszystkim kolejny etap formacji młodzieży, aby jeszcze bardziej świadomie i odważniej świadczyli wśród rówieśników o swojej wierze. Tego bardzo na Kubie potrzeba.  

Oficjalnie przygotowania rozpoczęły się niemal rok temu, podczas peregrynacji znaków ŚDM: krzyża i ikony Matki Bożej, które odwiedzały nasze parafie. 19 października mieliśmy łaskę gościć je i u nas w Guisie (można o tym przeczytać na jednym z moich poprzednich wpisów). Zapisy na poziomie diecezjalnym i krajowym ruszyły w kwietniu bieżącego roku. Ze względu na tak niewielką odległość, która dzieli Kubę od Panamy i przez to realnie niższe koszty, można było zaprosić na spotkanie z Franciszkiem więcej osób niż wcześniej. Nikt jednak nie spodziewał się, że będzie nas ponad 400. To historyczny rekord! Z naszej diecezji wybierają się 24 osoby, w tym również biskup diecezjalny Alvaro, który jest odpowiedzialny w episkopacie kubańskim za duszpasterstwo młodzieży, oraz dwóch kapłanów. 

Przygodę w Panamie rozpoczniemy od diecezji Colón, gdzie spędzimy pierwsze dni ŚDM (17–21 stycznia). Później, już w Panama City, spotkamy się z Papieżem (22–27 stycznia). Jeszcze wciąż nie wszystko jest „przyklepane”, bo np. przez tak dużą liczbę wyjeżdżających mamy problem z kupnem biletów. Będziemy musieli lecieć kilkoma samolotami, czarter jest zbyt drogi. Kolejną sprawą jest to, że nie wszyscy otrzymali już od władz kubańskich zgodę na opuszczenie kraju. Najwięcej problemów mają studenci, zwłaszcza medycyny. Również nie wszystko jest już opłacone, bo co chwilę wyskakuje coś nowego… ale spokojnie, mam nadzieję, że z Bożą pomocą i wsparciem dobrodziejów wszystko uda się zakończyć na czas. 

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze