Fot. Unsplash

Timket. Najbarwniejsze święto Etiopii

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

19 stycznia w Etiopii jest wielkie święto – chyba nawet znacznie huczniej obchodzone niż Boże Narodzenie, które mieliśmy 7 stycznia (jako że podążamy za kalendarzem juliańskim).

To Timket – Święto Chrztu Pańskiego. Gdy w Polsce w Trzech Króli organizowane są liczne orszaki, tak tu w Timket, a właściwie już po południu poprzedniego dnia, tłumy prawosławnych ze wszystkich parafii idą w uroczystych procesjach z Arką Przymierza. Ich kopie są w każdym prawosławnym kościele i są tam największą świętością. Zawsze podążają ku źródłom wody – u nas w Awassie miejscem, na które wszyscy się schodzą, jest brzeg jeziora. I tu przez cale popołudnie, wieczór i noc, a potem przez cały kolejny dzień trwają modlitwy i ludzie odnawiają swój chrzest.

Fot. Madzia Plekan

Dla prawosławnych jest to bardzo ważny dzień i głęboko przeżywany duchowo. Ale też i w katolickim Kościele – jako ze w ramach akulturacji łączymy się w niektórych tradycjach z prawosławnymi – jest to duże wydarzenie. Zawsze w ten dzień w parafii jest sporo chrztów (w tym roku mieliśmy ich 30!), a także uroczysta procesja na koniec mszy oraz litry święconej wody wylewanej na ludzi, połączone z błogosławieństwem.

Fot. Madzia Plekan

Zobacz także
Wasze komentarze