fot. pexels.com

Czy banki są wspólnikami handlu ludźmi?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Banki mogą być głównymi wspólnikami sieci handlu ludźmi, ponieważ wiedzą, skąd pochodzą pieniądze i dokąd są przekazywane – powiedział bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk.

>>> Niewolnictwo to kobieta [INFOGRAFIKA]

Biskup Sánchez Sorondo przebywał w Meksyku, aby wesprzeć starania o delegalizację prostytucji, która sprzyja handlowi ludźmi i niewolnictwu. Chodzi także o wypracowanie polityki społecznej, która pomagałaby w reintegracji uratowanych ofiar tego procederu. Hierarcha podkreślił, że jest to zbrodnia przeciwko ludzkości, dlatego państwo ponosi odpowiedzialność, jeśli w ramach jego systemu prawnego takie zbrodnie są popełniane, ponieważ odpowiada za swoich obywateli. Konieczne jest zatem tworzenie praw, które zapobiegną takim przestępstwom.

>>> Współczesne niewolnictwo. Bez łańcuchów i kajdan [MISYJNE DROGI]

Nieuczciwe banki

W wywiadzie dla meksykańskiego czasopisma „Milenio” bp Sánchez Sorondo wyjaśnił kulisy tego procederu w Kanadzie, gdzie banki zostały zmuszone do współpracy w dochodzeniach zmierzających do zniesienia handlu ludźmi i prostytucji.Istotne znaczenie ma zatem dokładne śledzenie przepływu pieniędzy.

Ważne banki finansowały partyzantkę w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej. A kiedy pojawiają się problemy, płacą grzywnę i robią dalej to samo. Jak to jest możliwe? – pyta hierarcha. 

Potrzebujemy obrońców cierpiących

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił, że strategia stosowana przez meksykański rząd federalny w walce z przestępczością zorganizowaną jest kluczem do jej osłabienia. Niepokój może budzić fakt, że wiele państw współdziała z instytucjami finansowymi, wpisując do swoich rocznych bilansów m.in środki pochodzące z handlu ludźmi. To powinno budzić wielki wstyd. Potrzebna jest konsekwencja w zwalczaniu tego haniebnego procederu, dlatego potrzebni są uczciwi i niezawiśli sędziowie, którzy będą stosowali prawo w obronie człowieka. Staną po stronie najsłabszych, tych, którzy cierpią, a nie w obronie najpotężniejszych, niezależnie od tego, czy będzie to państwo, rząd czy też ważne osoby prywatne.

>>> Nowe przykazanie: Nie wyrzucaj i nie marnuj!

„Milenio” opublikowało, że Wydział Wywiadu Finansowego wykrył handlujące kobietami grupy, które w coraz większym stopniu używają wirtualnych walut, aby uniknąć wykrycia.

Zobacz także
Wasze komentarze