fot. EPA/JIM LO SCALZO

Duchowni przeciw rasizmowi [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o biskupie z El Paso, który uklęknął i pomodlił się razem z zebranymi protestującymi. Dokładnie przez dziewięć minut. Tyle, ile trwało zabójstwo Afroamerykanina, George’a Floyda. Potem zadzwonił do niego Franciszek…

fot. EPA/JIM LO SCALZO


Dziś już wiemy, że biskup Mark Seitz swoim gestem zainspirował kolejnych duchownych, którzy publicznie pokazują swój sprzeciw przeciwko jakiejkolwiek nienawiści, w tym przypadku przeciw rasizmowi. Na zdjęciach duchowni różnych wyznań, we wspólnym apelu: STOP NIENAWIŚCI! STOP RASIZMOWI! Duchowni zebrali się przed kościołem św. Jana, który także został zniszczony w czasie protestów, jakie przetaczają się w ostatnich dniach przez stolicę Stanów Zjednoczonych oraz innych miast.

fot. EPA/JIM LO SCALZO

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo i burmistrz Bill de Blasio bronili w piątek decyzji o wprowadzeniu w mieście godziny policyjnej w reakcji na protesty po śmierci George’a Floyda. Jednocześnie krytykowali nadużycia w pracy policji i mówili o potrzebie reform. W trakcie codziennej konferencji prasowej Cuomo podkreślił, że decyzję o ogłoszeniu godziny policyjnej w mieście podejmuje burmistrz oraz że udzielił mu w tej sprawie poparcia. W rezultacie wprowadzenia godziny policyjnej – zaznaczył – znacząco spadła liczba przypadków plądrowania i grabieży.

Nowy Jork, fot. EPA/JUSTIN LANE

Zwracając uwagę na trudną pracę policjantów, którzy w pracy ryzykują życiem, gubernator ocenił, że przeważająca większość z nich postępuje właściwie. Jednocześnie wyraził oburzenie w związku z szeroko nagłośnionym incydentem, kiedy podczas czwartkowych protestów w Buffalo, w stanie Nowy Jork, idący w grupą innych policjantów funkcjonariusz pchnął samotnie stojącego 75-letniego mężczyznę, który uderzył głową w chodnik i z obrażeniami trafił do szpitala.

Zobacz także
Wasze komentarze