Fot. EPA/Zoltan Mathe

Papież: smutny jest widok zamkniętych bram dla tych, którzy są obcy, inni, migrujący

W ostatnim dniu wizyty na Węgrzech papież Franciszek odprawił w niedzielę rano mszę na placu Kossutha w Budapeszcie, przed parlamentem. Przybyły tysiące ludzi. W homilii papież mówił, że smutny jest widok „zamkniętych bram dla tych, którzy są obcy, inni, migrujący, ubodzy”, nie mają uregulowanej sytuacji życiowej. Apelował o braterstwo i współpracę, bez podziałów.

Na mszę przybyli prezydent Węgier Katalin Novak, premier Viktor Orban, burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony.

Franciszek wskazywał, że Jezus jest pocieszeniem w każdej sytuacji życiowej; „w tym, co nosimy w sercu, w naszych rozterkach, w naszych lękach, w poczuciu klęski, która nas niekiedy ogarnia, w niewoli smutku, który grozi nam zamknięciem w klatce”.

„Przychodzi jako Dobry Pasterz i wzywa nas po imieniu, aby powiedzieć nam, jak cenni jesteśmy w jego oczach, aby uleczyć nasze rany i wziąć na siebie nasze słabości, aby zgromadzić nas w jedno w swojej owczarni i uczynić nas bliskimi Ojcu i sobie nawzajem” – wskazywał Franciszek.

Dodał następnie: „Zebrał nas tutaj, aby pomimo tego że różnimy się od siebie i należymy do różnych wspólnot, wspaniałość jego miłości zgromadziła nas wszystkich w jednym objęciu”.

Papież mówił: „dobrze jest dzielić tę radość z delegacjami ekumenicznymi, ze zwierzchnikami wspólnot żydowskich, z przedstawicielami instytucji cywilnych i korpusu dyplomatycznego”.

Wyjaśnił: „To jest właśnie katolickość: my wszyscy, chrześcijanie, wezwani po imieniu przez Dobrego Pasterza, jesteśmy powołani do przyjęcia i szerzenia Jego miłości, do tego, by jego owczarnia była włączająca, a nigdy wykluczająca”.

Jak podkreślił, wierzący są wezwani do tego, by pielęgnować relacje braterstwa i współpracy – nie wprowadzając podziałów między sobą, nie traktując wspólnoty jak zamkniętej społeczności, nie pozwalając, by kierowała nimi troska o obronę własnej przestrzeni, lecz otwierając się na wzajemną miłość.

>>> Papież pośród ubogich i uchodźców: zawsze nieście woń miłosierdzia

Jezus wzywa, by wyjść na świat, do wyjścia na spotkanie z braćmi – tłumaczył papież.

Apelował: „Dobrze to zapamiętajmy: wszyscy, nikogo nie wykluczając, jesteśmy do tego wezwani – do opuszczenia naszych stref komfortu i do znalezienia odwagi, aby dotrzeć na każde peryferie, które potrzebują światła Ewangelii”.

„Smutny i bolesny jest widok zamkniętych bram – zamkniętych bram naszego egoizmu wobec tych, którzy codziennie przechodzą obok nas; zamkniętych bram naszego indywidualizmu w społeczeństwie, któremu grozi obumieranie w samotności; zamkniętych bram naszej obojętności wobec cierpiących i ubogich; zamkniętych bram dla tych, którzy są obcy, inni, migrujący, ubodzy” – oświadczył Franciszek.

Przestrzegał przed zamkniętymi bramami wspólnot kościelnych; „zamkniętymi dla siebie nawzajem, zamkniętymi dla świata, zamkniętymi dla tych, którzy nie mają uregulowanej sytuacji życiowej, zamkniętymi dla tych, którzy pragną Bożego przebaczenia”.

„Proszę was: otwórzmy te bramy! Także my starajmy się – poprzez słowa, gesty, codzienne czynności – być jak Jezus: otwartą bramą, bramą, która nigdy nie zostaje zatrzaśnięta nikomu przed nosem, bramą, która pozwala wejść wszystkim, aby doświadczyć piękna miłości i przebaczenia Pana” – wezwał papież.

Wyjaśnił: „Powtarzam to szczególnie sobie, moim braciom biskupom i księżom – nam, pasterzom. Bo pasterz, jak mówi Jezus, nie jest złodziejem czy rozbójnikiem; to znaczy nie wykorzystuje swojej roli, nie uciska powierzonej mu owczarni, nie +kradnie+ przestrzeni swoim braciom świeckim, nie sprawuje surowej władzy”.

Fot. EPA/Tibor Illyes

Zachęcał do tego, by ludzie Kościoła byli coraz bardziej otwartymi „pomocnikami Bożej łaski, ekspertami od bliskości”.

„Bądźmy dla siebie nawzajem otwarci i jednoczący, aby pomóc Węgrom wzrastać w braterstwie, drodze do pokoju” – dodał Franciszek.

>>> Węgry: papież spotkał się z grekokatolikami i z wysokim przedstawicielem rosyjskiego prawosławia

Metropolita Hilaron na mszy

Na mszy odprawianej przez papieża Franciszka w Budapeszcie jest metropolita Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego- dowiedzieli się watykaniści w stolicy Węgier. W sobotę papież spotkał się z nim w siedzibie nuncjatury w Budapeszcie.

Fot. EPA/Tibor Illyes

Sobotnią rozmowę papieża z prawosławnym metropolitą Budapesztu strona watykańska określiła jako „serdeczną”. Franciszek objął metropolitę i ucałował jego krzyż.

Do zeszłego roku Hilarion jako przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego był przez kilkanaście lat numerem 2. rosyjskiego prawosławia i odwiedzał Watykan,

W 2022 roku Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odwołał go ze stanowiska przewodniczącego Wydziału i pozbawił stałego miejsca w Synodzie. Metropolita Hilarion został ordynariuszem eparchii budapeszteńskiej i węgierskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze