fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W nowym „Newsweeku” znajdziemy wspomnienie zmarłego kilka dni temu Franciszka Pieczki. „Franciszek Pieczka był dobrym duchem teatru: gdzie był on, nie działo się nic złego” – czytamy. W artykule o swoim zmarłym koledze opowiadają inni aktorzy, m.in. Janusz Gajos i Kazimierz Kaczor. Tygodnik podejmuje tez temat demonstracji, które odbywają się ostatnio w Iranie. W tekście pt. „Hidżab jak mur berliński” czytamy: „Kobieta, życie, wolność! – krzyczą demonstranci w Iranie. Po raz pierwszy od czasów rewolucji islamskiej wyszli na ulice razem: kobiety i mężczyźni, robotnicy i intelektualiści, Kurdowie i Irańczycy”. W dziale naukowym w artykule pt. „Stan nie do opisania” redakcja przygląda się kobiecemu orgazmowi. „Prąd przeszywający całe ciało, fale rozkoszy, ciepło rozlewające się w brzuchu, potrzeba wykrzyczenia przyjemności – każda kobieta może odczuwać orgazm inaczej” – czytamy.

Wprost

W nowym numerze „Wprost” przeczytamy m.in. wywiad z Piotrem Jaconiem. „Nie potrafię zaakceptować takiego państwa. Państwa, w którym za tęczę przy wizerunku Matki Boskiej trafia się przed sąd, a za transfobiczny rechot dostaje się oklaski” – opowiada dziennikarz. Tygodnik zastanawia się też – w kontekście Iranu – „czy kobiety obalą fundamentalistyczny reżim?”. „Prawo w Iranie kompletnie nie nadąża ze emancypacją kobiet. Wprawdzie kobiety mają prawa wyborcze, pracują, stanowią ok. 60 procent studentów, ale jednocześnie obowiązują je wywodzące się z szariatu przepisy. W sądzie głos kobiety jest równy połowie głosu mężczyzny. Córki dziedziczą mniej niż synowie. Dzieci Iranek z mężczyzną spoza Iranu nie dostają automatycznie irańskiego obywatelstwa. Obowiązkowy hidżab jest tylko bardzo widocznym symbolem tej dyskryminacji, ale wcale nie jedynym jej przejawem” – opowiada Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Do Rzeczy

„Czy ktoś zatrzyma wojnę?” – pyta w tym tygodniu redakcja „Do Rzeczy”. „Najgorsze” zaczęło nagle wisieć w powietrzu. Perspektywa rozlania się konfliktu – czyli trzecia wojna światowa – przestała być odległą hipotezą” – czytamy. „Wygląda na to, że ostre hamowanie europejskich gospodarek, zakładające minimalne, ale jednak wzrosty PKB w roku 2023, to już hurraoptymistyczny scenariusz” – czytamy za to w artykule pt. „Jest drogo? Będzie drożej”. Poza tym „Do Rzeczy” również wspomina Franciszka Pieczkę. W numerze znajdziemy też sylwetkę Mateusza Matyszkowicza – nowego prezesa TVP.

Polityka

„Polityka” proponuje w tym tygodniu m.in. materiał o dorosłych kobietach z ADHD. „W dzieciństwie ciągle słyszały: nie wierć się, przestań się bujać, owsiki masz? Albo: nie gadaj, nie przeszkadzaj, nie przerywaj. Diagnoza przyszła znacznie później” – czytamy. Znajdziemy też materiał poświęcony myśliwym i polowaniom. „Polacy coraz wyraźniej dystansują się wobec łowiectwa. W kraju działa kilkanaście społecznych ruchów przeciwko polowaniom. O ile jednak w ubiegłej dekadzie prawo szło powoli za nimi, o tyle początek obecnej upłynął pod znakiem podporządkowania przepisów interesom środowisk zainteresowanych swobodnym zabijaniem dzikich zwierząt” – czytamy. Czy IO Jerzego Skolimowskiego dostanie nominację do Oscara? Nad tym zastanawia się redakcja „Polityki”. „IO” to osobisty esej poświęcony budowaniu lepszych relacji ludzi ze zwierzętami. Ważny i nowatorski, ale czy zdobędzie nominację do Oscara i zapisze się w historii kina – to już sprawa dyskusyjna” – czytamy.

Sieci

W tygodniku „Sieci” Grzegorz Górny w artykule „Polski problem z Węgrami” zauważa, że „węgierskie wybory wygrane przez prawicę dzięki zdecydowanemu odcięciu się od wojny na Ukrainie są odzwierciedleniem nastrojów całego społeczeństwa tamtego kraju. Jednocześnie raport renomowanego think tanku Globsec wykazał, że Węgrzy są narodem, który najmniej z całej Europy popiera sojusz z USA. Choć Polakom może to wydawać się oburzające, warto podkreślić, że perspektywa Polski i Węgier różni się na wielu poziomach, choćby z punktu widzenia historycznego”. W tygodniku znajdziemy też materiał o wchodzącym do kin filmie poświęconym Annie Przybylskiej, zmarłej kilka lat temu aktorce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze