fot. PAP/Waldemar Deska

„Schronić się pod szkaplerznym płaszczem Maryi” – pielgrzymi na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pielgrzymi, m.in. z Poznania, Przemyśla i z Piotrkowa Trybunalskiego, dotarli dziś na Jasną Górę, gdzie odbyły się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.

Suma odpustowa w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, fot. PAP/Waldemar Deska

Na mszy św. w kaplicy Matki Bożej zgromadzili się zarówno częstochowianie, jak i pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach dotarli na Jasną Górę pieszo i autokarami, a ich tradycją jest wędrowanie do Częstochowy właśnie na święto Matki Bożej Szkaplerznej. Na lipcowe jasnogórskie uroczystości odpustowe co roku przybywają piesze pielgrzymki. Mimo pandemii nie zabrakło ich również w tym roku, chociaż samo pielgrzymowanie przebiegało w innej niż zazwyczaj formie, np. sztafetowej.

Przeczytaj też >>> Jasna Góra: pielgrzymki w dobie epidemii

W ostatnich dwóch dniach na Jasną Górę dotarli uczestnicy kilku pieszych pielgrzymek: 151. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego, 86. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej, 40. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, a także przedstawiciele mniejszych grup pątniczych, m.in. z Trzebuni, Rozprzy, Gorzkowic, Trzemeśni, Kamieńska i z Jankowic Rybnickich. Dotarła także 1. Rowerowa Pielgrzymka „Od Matki do Matki” z sanktuarium Królowej Różańca w Wysokim Kole w diecezji radomskiej.

fot. PAP/Waldemar Deska

Czwartkowej sumie odpustowej w kaplicy Matki Bożej przewodniczył kierownik pielgrzymki poznańskiej ks. Jan Markowski. W homilii ks. Łukasz Maćkowiak, przewodnik jednej z grup idących w tej pielgrzymce, przypominał, że święto Matki Bożej Szkaplerznej to szczególny dzień nie tylko dla zakonów karmelitańskich, ale także dla tych, którzy w swoim życiu zdecydowali się przyjąć szkaplerz. – Jego wybór to wybór określonej drogi duchowej, pogłębiania wiary, ale także konkretnych decyzji w codziennym życiu – mówił o noszeniu szkaplerza ks. Maćkowiak.

>>> Przeor Jasnej Góry: zapraszam do sanktuarium! Przybywajcie bez lęku

fot. PAP/Waldemar Deska

Każdemu, kto chce schronić się pod szkaplerznym płaszczem Maryi, właśnie dzisiaj Kościół daje obietnicę, że dostąpi wyjątkowych łask. Mówi się o tzw. przywilejach szkaplerznych – to przede wszystkim opieka Maryi w najtrudniejszych życiowych sytuacjach, w niebezpieczeństwach, które napotykamy na doczesnej drodze życia, ale także szczęśliwa śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia – powiedział w homilii duchowny. – Od końca XV w. do powyższych dołączył też przywilej sobotni – to wiara w to, że Maryja w pierwszą sobotę po śmierci uwolni z czyśćca tych wszystkich, którzy z odpowiednią czcią i szacunkiem praktykowali noszenie szkaplerza i nabożeństwo szkaplerzne – dodał.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz mniejszego rozmiaru, możliwy do noszenia pod ubraniem, lub medalik szkaplerzny z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa z jednej strony, a z drugiej – z wizerunkiem Matki Bożej.

Szkaplerz karmelicki, fot. karmel.pl

Noszenie szkaplerza, podobnie jak noszenie medalika szkaplerznego, oznacza symboliczne oddanie się Matce Bożej. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.

W programie czwartkowych uroczystości na Jasnej Górze znalazły się także nieszpory i nabożeństwo tzw. klęczek w kaplicy Matki Bożej. Klęczki to śpiewana modlitwa w postawie klęczącej, wyrażająca błaganie połączone z uwielbieniem. Jest gestem adoracji, od wieków pielęgnowanym przez paulinów – gospodarzy częstochowskiego sanktuarium. Uroczystości zakończy wieczorny Apel Jasnogórski. W minionych latach przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej na Jasną Górę przybywało w pieszych pielgrzymkach po kilka tysięcy osób, głównie z archidiecezji poznańskiej, przemyskiej i z Piotrkowa Trybunalskiego – co roku był to pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze. W tym roku, w związku z epidemią i zmianą formuły wielu pielgrzymek, frekwencja była znacząco mniejsza.

Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki – obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

fot. PAP/Waldemar Deska

Z kolei w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic, nazywanej polską górą Karmel, odpustowej uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył prowincjał karmelitów bosych o. Tadeusz Florek OCD. Przybyły mimo deszczowej pogody setki pielgrzymów, kilkunastu kapłanów, a dziesiątki osób przyjęły po raz pierwszy szkaplerz Karmelu.

Zobacz też >>> Bp Stułkowski: wielkość Maryi wynika z Jej posłuszeństwa Panu Bogu

Ks. Jan Markowski podczas sumy odpustowej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, fot. PAP/Waldemar Deska

W przywitaniu przeor o. Leszek Stańczewski OCD przypomniał, że w trudnym obecnym czasie kryzysu i pandemii jest jak najbardziej nam potrzebne zawierzenie Maryi, tak jak to uczynił przed wiekami św. Szymon Stock, gdy były trudności w rozwoju Zakonu. Szkaplerzna interwencja Maryi ocaliła Karmel i pomoże nam scalić Ojczyznę, na co w homilii zwrócił uwagę o. prowincjał Tadeusz Florek OCD. Modlono się o jedność dzisiejszej Ojczyzny oraz o nieustanne doświadczanie codziennego życia przy boku Maryi i pod jej kierunkiem, szczególnie nosząc godnie jej szatę – św. Szkaplerz Karmelu i naśladując ją wiernie w codzienności. Hasłem obchodów są słowa „Totus Tuus – Postawiłem wszystko na Maryję”, słowa dwóch największych Polaków i pasterzy św. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Po uroczystym nabożeństwie nastąpiło odśpiewanie „Boże coś Polskę” w intencji Ojczyzny.

W sobotę 18 lipca odbędzie 22 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz maryjny.

Zobacz także
Wasze komentarze