świecki Kościół
Świeccy to osoby, które nie są kapłanami lub zakonnikami. Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego: „Właściwością stanu ludzi świeckich jest życie wśród świata i spraw doczesnych” (KKK 940). Osoby świeckie zdecydowana większość Kościoła.
Stan świeckich, przez wieki traktowany jako drugorzędny w Kościele, doczekał się uznania dopiero podczas Soboru Watykańskiego II. Obecnie mówi się o powołaniu świeckich. Jest nim „szukanie Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej.(…) Szczególnym więc ich zadaniem jest tak rozświetlać wszystkie sprawy doczesne” (LG 31).
Coraz więcej osób świeckich odnajduje w Kościele tożsamość swojego powołania. Uczestniczą w misji Kościoła ewangelizując na misjach, a także podejmując inicjatywy, które promują chrześcijańskie wartości w świecie. Wyruszają też na duchowe peryferie świata, próbując odczytać Ewangelię wśród meandrów i zawiłości współczesności.
Temat tygodnia: świecki Kościół
Na naszym portalu piszemy o świeckich w nauczaniu Kościoła, w tekście Sebastiana Zbierańskiego: Kościół naucza: świeccy mają powołanie i misję, są niezbędni. Zwłaszcza świeccy mogą odnaleźć dla siebie specyficzny rodzaj duchowości, o której mówi się, że jest mistyka codzienności. Niemiecki teolog, Karl Rahner powiedział w jednym z wywiadów, że chrześcijanin albo będzie mistykiem albo nie będzie go wcale. Będziemy pisać o tym szerzej w tekście Justyny Nowickiej: Mistyk przyszłości.
Karolina Binek w tekście: Nie odwracaj się do Boga plecami. Żyj z twarzą skierowaną ku Niemu rozmawia z Weroniką, instagramerką znana jako @zbogiemsprawa oraz @katosingle o jej działalności i ewangelizacji w mediach społecznościowych.
Świeccy angażują się także w działalność misyjną Kościoła. O ich rolę na misjach przedstawia tekst ojca Szyszki: Świeccy w misji ewangelizacyjnej Kościoła. Natomiast o działalności misyjnej świeckich pisał Michał Jóźwiak: Świeccy misjonarze znają Kościół z wielu stron.
6 maja odbył się live na naszym portalu facebookowym z biskupem Adrianem Galbasem na temat świeckich w Kościele: „Świeccy w Kościele” – nasza rozmowa z biskupem Adrianem Galbasem SAC [WIDEO]
Oddamy także głos świeckim, by w sondzie przygotowanej przez Huberta Piechockiego wypowiedzieli się na temat tego, co to znaczy być świeckim w Kościele: Wierni świeccy: czy dobrze im w Kościele? Na żywo na naszym profilu facebookowym rozmawialiśmy z diakonem stałym, Marcinem Gajdą: Dk. Marcin Gajda dla misyjne.pl: czkawką odbija nam się to, że Kościół stał się częścią struktury państwowej [WIDEO]. Natomiast Tomasz Terlikowski powiedział o trudnościach świeckich w kontekście kultury klerykalnej: Tomasz Terlikowski: wykluczenie świeckich z debaty wewnętrznej to pozostałość kultury klerykalnej
Następnie wyruszyliśmy nieco na peryferie Kościoła. W filmiku Justyna Nowicka i Michał Jóźwiak zastanawiali się w jaki sposób możemy rozumieć słowa „świecki Kościół”. Konrad Schneider opowiedział w jaki sposób świeccy funkcjonują w Kościele niemieckim: Świeccy w Kościele niemieckim. Natomiast Maciej Kluczka zrecenzował książkę Zbigniewa Nosowskiego „Krytyczna wierność”: Jak dobrze krytykować Kościół?. A także zebrał głosy na temat spotkania Kongresu Katolików i katoliczek z radą KEP ds. Apostolstwa Świeckich: Po spotkaniu Kongresu Katoliczek i Katolików z Radą ds. Apostolstwa Świeckich. Co mówią obie strony dialogu?
I wreszcie przedstawimy sylwetki trzech świeckich kobiet, które w pełni zrealizowały swoje powołanie osoby świeckiej. Kościół ogłosił je błogosławionymi: Beata Legutko: trzy twarze świętych, świeckich kobiet
.
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące świecki Kościół