fot. cathopic.com

List do duszpasterzy Polonii: w wyjątkowej sytuacji bądźcie wyjątkowo dyspozycyjni!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na ile to możliwe, tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania” – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w liście do rektorów i koordynatorów duszpasterstwa polskojęzycznego za granicą i duszpasterzy Polonii.

Sytuacje wyjątkowe sprawiają, że wierni mają prawo do wyjątkowej dyspozycyjności ze strony duszpasterzy- przypomniał hierarcha. Zapewnił, że w trudnym czasie epidemii łączy się duchowo z Polonią na całym świecie i wspiera swoją modlitwą. 

>>> Wytyczne dla duszpasterzy w czasie zagrożenia epidemicznego

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, 16 marca 2020 L.dz. 126/20

Drodzy Księża Rektorzy i Koordynatorzy duszpasterstwa polskojęzycznego, Drodzy Duszpasterze Polonii,

W tym trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwój epidemii, łączę się z Wami modlitwą i słowem nadziei, że potrafimy ten czas przeżyć solidarnie, złączeni wiarą i miłością. Proszę Was, abyście towarzyszyli naszym rodakom żyjącym za granicą bliskością duchową i fizyczną – ze szczególną modlitwą, dobrym słowem, konkretnym wsparciem. Sytuacje wyjątko Na tyle, na ile to możliwe tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, również w porozumieniu z miejscowymi duchownymi i władzami kościelnymi, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania. Być może konieczne będzie zaangażowanie ze strony rad duszpasterskich w wymiarze przekraczającym ramy dotychczasowego działania, np. w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, czy prawnej. Zachęcajcie wiernych do wspólnej modlitwy w domach i wzajemnej pomocy, do zachowania roztropności i odpowiedzialności wzajemnej. Umieszczajcie na stronach internetowych konieczne informacje, płynące tak od władz cywilnych, jak i kościelnych.

Czcigodni Kapłani, uczyńcie wszystko, by w tym czasie epidemii nasi rodacy mogli dostrzec oblicze Dobrego Pasterza we wspólnotach, których jesteście duszpasterzami! Przekażcie im, proszę, słowa mojej solidarności i łączności modlitewnej. Was i Wasz duszpasterski trud zawierzam św. Szymonowi z Lipnicy, który ofiarnie pomagał chorym podczas panującej w XV wieku epidemii cholery:

*Bądź naszym Patronem u Boga Najwyższego! Wstawiaj się za nami, aby miłosierny Bóg oddalił od nas i naszych bliźnich choroby duszy i ciała. Wypraszaj nam u Jezusa – Dobrego Pasterza łaskę ofiarnej i wspaniałomyślnej posługi duszpasterskiej. Wyjednaj nam u Ducha Świętego dar mądrości i roztropności, abyśmy stawali się dla powierzonego nam Ludu Bożego godnymi zaufania pasterzami.*

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch Święty.

Bp Wiesław Lechowicz* Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Zobacz także
Wasze komentarze