Redemptoris Missio

fot. Michał Jóźwiak

Redemptoris Missio zbiera opatrunki dla misyjnych szpitali i przychodni

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Gazy, bandaże, plastry i rękawiczki jednorazowe, które pomogą w opatrywaniu ran w misyjnych szpitalach i przychodniach, zbiera poznańska fundacja Redemptoris Missio. W tym roku organizowana jest już ósma edycja tej akcji; do tej pory wysłano w świat tony opatrunków.

Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” Justyna Janiec-Palczewska poinformowała, że od lat m.in. dzięki akcji „Opatrunek na ratunek” i za sprawą hojności ofiarodawców znacznie poprawia się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie.

Jak podkreśliła, o rany w surowych, afrykańskich warunkach życia jest niezwykle łatwo, tymczasem opatrunki są tam bardzo drogie i bardzo słabej jakości.

W Afryce nikogo nie dziwi widok dziecka idącego do szkoły z maczetą; na terenach wiejskich dzieci karczują rośliny wokół budynków, aby nie chroniły się w nich węże. Afrykańskie mamy gotują posiłki na ognisku i pozostawione bez opieki dzieci bardzo często ulegają poparzeniom. Biegającym najczęściej boso dzieciom bardzo dokuczają pchły piaskowe, a rany po ich ugryzieniach goją się długimi tygodniami – podała Janiec-Palczewska.

Znaczną część pacjentów misyjnych szpitali stanowią też osoby, które uległy wypadkom komunikacyjnym.

Justyna Janiec Palczewska, Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Fot. Zofia Kędziora

Justyna Janiec-Palczewska powiedziała, że wolontariusze fundacji będą używać zebranych podczas tej edycji opatrunków w najdalszych zakątkach świata: w Kamerunie, Zambii, Wenezueli, w szpitalach w Rwandzie i Kenii, ale również w Togo, Ghanie i Papui Nowej Gwinei.

>>> Madagaskar. Szpital i bandyci [MISYJNE DROGI] 

Akcja „Opatrunek na ratunek” potrwa do 10 listopada. Rokrocznie do zbiórki przystępują, poza indywidualnymi ofiarodawcami, szkoły, przedszkola oraz apteki z całego kraju.

Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskiego personelu medycznego oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Zobacz także
Wasze komentarze