NASA: dzisiaj pierwszy spacer kosmiczny w całkowicie kobiecym składzie. Historia dzieje się na naszych oczach

PAP/EPA/NASA

NASA: dzisiaj pierwszy spacer kosmiczny w całkowicie kobiecym składzie. Historia dzieje się na naszych oczach!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Miał odbyć się marcu a jednak dojdzie do niego już niedługo. Pierwszy w pełni kobiecy spacer kosmiczny na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Astronautki mają wykonać część prac związanych z naprawą kluczowego spektrometru i wymianą baterii solarnych na powierzchni statku.

Udział w  tym historycznym wydarzeniu wezmą dwie astronautki: Christina Koch (przewidziana we wcześniejszym składzie) i Jessica Meir (zamiast Anne McClain, która w międzyczasie wróciła na Ziemię) – informuje portal Girls Gone Tech.

>>> Czy kosmici będą zbawieni?

Jak informuje ten sam portal, „tym razem na wyposażeniu stacji są dwa kombinezony w przewidzianym dla kobiet średnim rozmiarze – inaczej, niż w marcu, gdy na ISS był tylko jeden taki skafander, przez co Koch musiała odbyć spacer kosmiczny z Nickiem Hague’m”.

>>> Hostia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Spacer kosmiczny transmitowany jest na żywo na stronie internetowej NASA a także w mediach społecznościowych:

Kim są astronautki, które już za chwilę mają wziąć udział w historycznym kosmicznym spacerze?

Dla Christiny Koch będzie to czwarty spacer kosmiczny w życiu. 40-latka jest elektroniczką i fizyczką z dyplomem North Carolina State University. Zanim zdobyła uprawnienia astronautki, pracowała w Laboratorium Fizyki Stosowanej na Johns Hopkins University, gdzie zajmowała się rozwijaniem przyrządów naukowych używanych w misjach kosmiczych. Stworzyła m.in. instrumenty do badań cząsteczek promieniowania, za które była wielokrotnie nagradzana m.in. przez NASA i swoją Alma Mater. Kierowała też Stacją Służb Atmosferyczno-Oceanicznych na Samoa.

Mieszka w Teksasie z mężem Robertem. W wolnym czasie podróżuje, chodzi po górach, zajmuje się działalnością dobroczynną i fotografią.

W Teksasie mieszka również 42-letnia Jessica Ulrika Meir – fizjolożka i biolożka morska o amerykańsko-izrealsko-szwedzkich korzeniach. Wykładała anestezjologię na Harvard Medical School, a w ramach studiów podoktoranckich na University of British Columbia zajmowała się m.in. budową i zwyczajami pingwinów cesarskich. Badania prowadziła na pingwinim ranczu w McMurdo na Antarktyce.

Z branżą kosmiczną zetknęła się w latach 2000-2003, kiedy została zaproszona do asystowania przy eksperymentach naukowych, jakie prowadzili astronauci wybrani do misji na ISS w NASA Johnson Space Center. W 2002 r. Meir służyła jako aquanautka w czasie misji w podwodnym laboratorium NASA NEEMO 4 u wybrzeży Key Largo. W 2009 r. dołączyła do klasy astronautów.

Jest wybitnie uzdolniona muzycznie – potrafi grać m.in. na flecie i saksofonie – i językowo – biegle włada szwedzkim i rosyjskim. Ma licencję pilotki.

 

>>> Lot na Księżyc możliwy był dzięki… naziście

Zobacz także
Wasze komentarze