Czas kolędy
Wizyta duszpasterska – popularnie nazywana kolędą – to spotkanie duszpasterza z parafianami, okazja do pobłogosławienia domu i jego mieszkańców. W tym roku kolędnicy wracają do odwiedzania parafian po pandemicznej przerwie, która wprowadziła zmianę formy tego bożonarodzeniowego zwyczaju. W tym czasie księża najczęściej zapraszali mieszkańców danej części parafii do kościoła – na mszę świętą i spotkanie. Teraz kolęda powoli wraca do poprzedniej formy, choć nie wszędzie w takim samym stopniu.
Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy. Czym jest kolęda i jak ją rozumieć? Przede wszystkim obejmuje ona wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku. Wiążą się z nią jednak także inne, ważne aspekty, o których opowiemy w najbliższym czasie na naszym portalu.
Kolęda jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich. Prawo kanoniczne opisuje ją tak: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując”. Prawo kanoniczne nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów, ale za czas odwiedzin duszpasterskich powszechnie przyjęto okres po świętach Boże Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).
Jak ten zwyczaj wygląda dzisiaj, po pandemicznej przerwie? A jak wyglądał dawniej, wiele lat temu? Czy kolęda praktykowana jest też w innych krajach? Jakie doświadczenia z wizytami duszpasterskimi mają księża, ministranci, a jakie sami mieszkańcy? I jak do niej dobrze się przygotować? Będziemy się temu przyglądać. Kolędy nastał czas!
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące Czas kolędy