Podsumujmy synod
Instytucja Synodu Biskupów została ustanowiona 15 września 1965 roku przez papieża Pawła VI – jako instytucja doradcza w Kościele katolickim, gromadząca przedstawicieli episkopatów (biskupów) z różnych regionów świata w celu omówienia zagadnień związanych z działalnością Kościoła.
Synod, który zainicjował papież Franciszek i który zakończy się w październiku 2023 roku nie dotyczy żadnego konkretnego regionu czy zagadnienia. Jego zadaniem jest wsłuchanie się w głos wiernych, ale także niekatolików czy osób niewierzących. Jak wielu ekspertów podkreśla – już samo takie określenie synodu sprawia, że jest on na swój sposób rewolucyjny. Kościół chce nastawić uszu po to, aby móc lepiej zdiagnozować współczesne problemy i bolączki. Chce wysłuchać nie tylko biskupów i duchownych, ale każdego z nas.
Przez najbliższe dni sprawdzimy, jak to wyglądało w Polsce. Pomoże nam w tym wydana niedawno synteza krajowa. Z naszymi dziennikarskimi pytaniami zejdziemy do podstawowego poziomu wspólnoty Kościoła – a więc do parafii. Zapytamy, jak tam wyglądały synodalne spotkania i dyskusje. Ekspertów i publicystów zapytamy o ich największe pozytywne i negatywne zaskoczenia związane z tym procesem. Zapraszamy do wspólnego podsumowania. Bo przecież synod to MY.
Synteza krajowa PDF
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące Podsumujmy synod