(Nie)wykluczaj!
Wykluczenie
Wykluczenie pojawiło się u zarania dziejów ludzkich. Jego funkcją było przetrwanie wspólnot, które pozbywały się osób uznanych za mniej przydatne lub wręcz szkodliwe. Nie dotyczyło to tylko przestępców skazanych przez sąd lub władzę. W społeczeństwach przedchrześcijańskich powszechne było zostawianie na pewną śmierć niemowląt chorych, słabych lub zdeformowanych. Konflikt powstał także między poszczególnymi wspólnotami ludzkimi, które nie potrafią zaakceptować swojej odmienności. Z Objawienia wiemy, że wynika to z grzechu pierworodnego.
Wspólnota włączająca
Powołani przez Boga Żydzi widzieli siebie jako oddzielonych od reszty ludzkości, wezwani do ekskluzywnej relacji z Nim. Chrystus przyszedł, by zgromadzić wokół siebie ludzi wszystkich języków, narodów i kultur. „On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość” (Ef 2, 14) – pisał św. Paweł. On nie odrzuca nikogo. Wbrew logice świata włącza na równych prawach do wspólnoty tych, którzy zostali przez społeczeństwo uznani za „nieprzydatnych” – chorych, opuszczonych, a w końcu i grzeszników, którzy szukają u Niego ratunku. Kościół jest wspólnotą uniwersalną, wielokulturową, do której zaproszony jest dosłownie każdy.
Ewangelia jednak wyklucza
Chrystus oddziela grzech od grzesznika. Ewangelia potępia zło i je wyklucza, lecz nie odrzuca tego, który je czyni. Przeciwnie, wzywa do nawrócenia i zaprasza do włączenia się do uniwersalnej wspólnoty Kościoła. Warunkiem nie jest bezgrzeszność, lecz nawet najmniejszy przebłysk pragnienia zmiany życia. Chrystus wychodzi naprzeciw każdemu, kogo serce choć odrobinę szuka Prawdy i życia uczciwego. Do Nieba nie wejdą Ci, którzy świadomie i dobrowolnie zdecydowali się na życie nieprawe. Inaczej Niebo stałoby się piekłem. Kościół nie zamyka im jednak drogi. Przyjdź, zaakceptujemy Ciebie takim, jakim jesteś, a łaska Boża pomoże Ci w walce.
Przez dwa tygodnie będziemy zajmować się wykluczeniami – tymi „oczywistymi”, medialnymi, oraz tymi „mniej oczywistymi”. Będzie mowa o wykluczeniach ekonomicznych i społecznych, spowodowanych chorobą lub życiowymi problemami, wynikających z poglądów czy orientacji seksualnej. Pokażemy też jak Kościół wychodzi im wszystkim naprzeciw.
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące (Nie)wykluczaj!