życie wieczne
Chrześcijaństwo wnosi pewną nowość w rozumienie śmierci, a przez to także nowy sens. Życie wieczne otwiera nową perspektywę. Możemy opisać to przez pojęcia teologiczne, ale wiele osób odkrywa to także w swoim życiu, kiedy doświadcza śmiertelności swojej, czy swoich bliskich.
Teologia
Jaki jest sens śmierci chrześcijańskiej? Dzięki Chrystusowi „śmierć chrześcijańska ma sens pozytywny” – paradoksalnie (KKK 1010). W perspektywie śmierci odczytujemy ostateczny cel życia człowieka oraz jego odpowiedzialność za kształt wieczności. W rozmowach z ks. Tomaszem Nawracałą, i ks. Januszem Nawrotem, wykładowcami UAM będziemy przyglądać się, co Biblia i teologia mówią na temat śmierci.
W Vademecum życia wiecznego zobaczymy, co konkretnie oznaczają sformułowania użyte w Credo „świętych obcowanie, ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. „Co to znaczy zmartwychwstać? W śmierci, będącej «rozdzieleniem duszy i ciała, ciało człowieka ulega zniszczeniu», podczas gdy jego dusza idzie na spotkanie z Bogiem, chociaż trwa w oczekiwaniu na ponowne zjednoczenie ze swoim uwielbionym ciałem. Bóg w swojej wszechmocy przywróci ostatecznie naszym ciałom niezniszczalne życie, jednocząc je z naszymi duszami mocą Zmartwychwstania Jezusa” (KKK 997).
Egzystencja
Zetknięcie się ze śmiercią sprawia, że zadajemy sobie także pytanie o śmierć. Hospicjum, cmentarz, zakład pogrzebowy to miejsca, w których często zadaje się pytania o śmierć, ale także o życie wieczne. W jaki sposób można odnaleźć – paradoksalnie – sens życia, podczas zmagania się z pytaniem o sens śmierci? W jaki sposób w śmierci odnaleźć życie wieczne?
Motyw życia wiecznego pojawia się także w kulturze (w sztuce i filmie) i naszych codziennych rozmowach, także rozmowach z dziećmi. Jest obecny w odmiennych od naszej kulturach.
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące życie wieczne