świeckie jest ważne
„We wspólnotach kościelnych działalność świeckich jest do tego stopnia konieczna, że bez niej samo apostolstwo pasterzy nie może zazwyczaj być w pełni skuteczne” (Sobór Watykański II, Dekret o apostolstwie świeckich, nr 10).
Świeccy to osoby, które nie są kapłanami lub zakonnikami. Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego: „Właściwością stanu ludzi świeckich jest życie wśród świata i spraw doczesnych” (KKK 940). Osoby świeckie stanowią zdecydowaną większość Kościoła.
Świeccy przez wieki byli traktowani jako drugorzędni w Kościele. Doczekali się uznania dopiero przez Sobór Watykański II. W dokumentach Soboru czytamy, że chociaż jedni ustanowieni są szafarzami sakramentów i pasterzami innych, to jednak „co do godności i wspólnego wszystkim wiernym działania na rzecz budowania Ciała Chrystusowego, panuje wśród wszystkich prawdziwa równość” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele, nr 32).
Obecnie mówi się o powołaniu świeckich. Jest nim „szukanie Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej. (…) Szczególnym więc ich zadaniem jest tak rozświetlać wszystkie sprawy doczesne” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele, nr 31). Ludzie świeccy są zatem powołani do tego, aby być obecnymi i głosić Chrystusa w takich miejscach i okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy Kościół może wzrastać, czyli we własnych rodzinach, miejscach pracy, środowiskach życia i wypoczynku.
Coraz więcej osób świeckich odnajduje w Kościele tożsamość swojego powołania. Uczestniczą w misji Kościoła, ewangelizując na misjach, a także podejmując inicjatywy, które promują chrześcijańskie wartości w świecie. Wyruszają też na duchowe peryferie świata, próbując odczytać Ewangelię wśród meandrów i zawiłości współczesności.
Wzajemna komplementarność świeckich i kapłanów jest niezbędna do tworzenia Kościoła i wspólnego budowania Królestwa Bożego. „Po tym zażyłym obcowaniu z sobą świeckich i pasterzy należy się spodziewać rozlicznych dóbr dla Kościoła: dzięki temu bowiem w świeckich umacnia się poczucie własnej odpowiedzialności, wzmaga się zapał, i siły ludzi świeckich łatwiej łączą się z pracą pasterzy. Ci zaś, wsparci doświadczeniem świeckich, mogą zdobyć celniejszy i odpowiedniejszy osąd zarówno w sprawach duchowych, jak i doczesnych, tak aby cały Kościół, umocniony przez wszystkich swoich członków, skuteczniej pełnił swe posłannictwo dla życia świata” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele, nr 37).
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące świeckie jest ważne